Schemat dofinansowania skierowany do niezależnych, europejskich firm produkcyjnych, chcących wyprodukować film (pojedynczy lub w odcinkach) przeznaczony do emisji w telewizji. Za kwalifikowalne będą uznane europejskie filmy telewizyjne, z założenia przeznaczone do rozpowszechniania w telewizji lub (w drugiej kolejności) przeznaczone do projekcji kinowych.
KTO MOŻE APLIKOWAĆ?
Niezależne firmy producenckie, które chcą wyprodukować film przeznaczony do emisji w telewizyjny. Wnioskodawca musi być większościowym producentem utworu jeśli chodzi o prawa autorskie. W przypadku koprodukcji 50%-50% wnioskodawca powinien zostać wyznaczony przez partnerów jako producent delegowany.
Audiowizualna firma producencka to firma, której głównym celem i przedmiotem działalności jest produkcja audiowizualna.
Firma niezależna to firma, w której większościowej kontroli nie posiada nadawca telewizyjny, ani pod względem pakietu akcji, ani działalności. Większościowa kontrola ma miejsce, gdy ponad 25% kapitału zakładowego firmy producenckiej pozostaje w rękach jednego nadawcy telewizyjnego (50%, gdy w grę wchodzi wielu nadawców).
Osoby fizyczne nie mogą aplikować o dofinansowanie.
Nadawcą jest każdy dostawca linearnych lub nielinearnych (on-demand) usług medialnych zgodnie z Artykułem 1 (1) dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE z dnia 10 marca 2010 r.
Za kwalifikowane będą uznane telewizyjne projekty filmowe spełniające poniższe kryteria:
fabuła (projekt pojedynczy lub serial) o długości minimum 90 minut; w przypadku seriali dopuszczalne są także kontynuacje lub 2. i 3. sezon
dokument kreatywny (projekt pojedynczy lub serial) o długości minimum 50 minut
animacja (projekt pojedynczy lub serial) o długości minimum 24 minuty
Uwaga! W przypadku projektów dokumentalnych i animowanych 2., 3. i dalsze sezony nie kwalifikują się. W przypadku seriali fabularnych nie kwalifikują się 4 i dalsze sezony.
Uwaga! Utwory, które zaplanowano jako seriale o wspólnej strategii marketingowej muszą być zgłoszone jako seriale. Pojedynczych odcinków serialu nie można rozkładać na osobne aplikacje.
Przedstawiony projekt utworu audiowizualnego musi być niezależną europejską produkcją telewizyjną (filmem fabularnym, animowanym lub dokumentem kreatywnym), realizowaną przy udziale co najmniej 3 nadawców telewizyjnych z 3 (maks. 15 punktów w kryterium „Upowszechnianie projektu”) lub 4 (maks. 30 punktów w kryterium „Upowszechnianie projektu”) różnych państw uczestniczących w komponencie MEDIA. Od 2018 r. oceniana jest także
Na etapie aplikowania trzeba udowodnić wkład finansowy z tzw. trzeciego źródła (nie będącego wkładem własnym producenta i nie pochodzącego z dotacji MEDIA).
Podczas oceny wniosku oceniana jest współpraca koproducentów z krajów o różnej zdolności produkcyjnej – we wniosku należy wykazać wymiar kreatywny i finansowy tej współpracy.
Polscy wnioskodawcy otrzymują dodatkowo 5 punktów automatycznych przyznawanych krajom o średniej zdolności produkcyjnej.
5 punktów automatycznych przyznawanych jest na produkcje adresowane do młodej widowni.
Międzynarodowy numer ISAN (International Standard Audiovisual Number) to kod służący do identyfikacji utworów audiowizualnych, niezależnie od tego, kiedy zostały wyprodukowane i na jakim nośniku zostały rozpowszechnione. Od 2018 r. numer ISAN będzie wymagany na etapie raportu końcowego przygotowywanego w celu rozliczenia dotacji w schematach TV Programming, Development – projekt pojedynczy oraz Development – pakiet projektów.
Więcej informacji o numerze ISAN znajduje się tutaj: http://www.pl.isan.org/; http://www.isan.org/.
Źródło / Więcej informacji: